2020 yılı Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor! Şartları Neler, Ne Kadar Borçlanılacak?

2020 yılı Ev Hanımlarına Emeklilik Geliyor! Şartları Neler, Ne Kadar Borçlanılacak?
  • 25.01.2020

2020 yılında Ev hanımlarına emeklilik için flaş gelişmeler yaşanıyor! TBMM'de Ev Hanımları için Emeklilik yasa tasarısı sunuldu! 25 yıl evli kalıp 50 yaşını geçen kadınlar daha önce hiç Sigortalı olup çalışmasalar bile emekli olabilecekler.


2020 yılında Ev hanımlarına emeklilik için flaş gelişmeler yaşanıyor! TBMM'de Ev Hanımları için Emeklilik yasa tasarısı sunuldu! 25 yıl evli kalıp 50 yaşını geçen kadınlar daha önce hiç Sigortalı olup çalışmasalar bile emekli olabilecekler. 25 Yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik öngören yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Peki Ev hanımlarına emeklilik ne zaman çıkacak? Kimler bu yasayla emekli olabilecek? Ev hanımlarına emeklilik şartları neler, ne kadar borçlanılacak? Tüm bu sorular vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Sizler için hazırladık...

Milyonlarca evli ve ev hanımı kadına müjde! Ev hanımlarının da emekli olabilmesini öngören yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Ev hanımlarına emeklilik geliyor. Kadınların iş hayatına katılımları desteklenirken bir yandan hiç çalışmamış, daha önce hiç SGK'da Sigorta kaydı bulunmayan evli ev hanımlarına da sosyal güvence sunmak için çalışmalar başladı. 25 yıl evli kalıp 50 yaşını geçen Ev hanımları da emeklilikle tanışacak. Peki 2020 yılı ev hanımlarına emekliliğin şartları ne, ne kadar borçlanılacak? Ev hanımlarına borçlanma ile emeklilik ne zaman gelecek? TBMM'ye sunulan yasa teklifi yasalaşırsa, ev hanımları da çalışmasalar dahi borçlanma yoluyla emekli olabilecekler. Merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde...

Sigortalı olmayan ve 25 yıl boyunca evli kalıp 50 yaşını geçmiş bulunan ev hanımı kadınlara emeklilik hakkı tanınacak. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair Kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale ettirilen düzenleme Meclis Genel Kurul gündemine gelecek ve oylamanın ardından yasalaşacak. Söz konusu teklife tüm partilerin destek olması bekleniyor.

TBMM kulislerinden alınan bilgilere göre, Evli hanımlara emeklilik düzenlemesinin, Af - Ceza indirimi, Kyk borçlarına ilişkin yasanın görüşmelerinin sona ermesinden sonra gündeme gelmesi bekleniyor. Af ve KYK konularında sonuca ulaşılmasının ardından 2020 yılı içerisinde ilk 6 aylık dönemde Ev hanımlarına emeklilik hakkının yasalaşması beklenecek. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Ev hanımlarına emeklilik yasasından yararlanmak için 3 şart aranıyor. Bu şartlardan ilki emekli olmak isteyen kadının şu anda SGK ile herhangi bir ilişiğinin bulunmaması, ikincisi evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması, üçüncü şart ise ev hanımı kadının 50 yaş ve üzerinde olmasıdır.

Ev hanımlarına emeklilik için diğer şartlar ise: 

- Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak,
 
- Malullük ve yaşlılık aylığı almamak,
 
- 18 yaşından büyük olmak,
 
- Herhangi bir gelire sahip olmamaktır.

EV HANIMLARI BORÇLANARAK EMEKLİ OLABİLECEK

TBMM'ye sunulan teklifte ev hanımlarının daha önce hiç sigortalı olmasalar ve hiç çalışmasalar da borçlanma yoluyla emekli olmasının yolu açılacak. 2008'den sonra çalışmaya başlayan bir vatandaş 20 yıl fiilen çalışmadan (7200 gün) emekli olamıyor. Ancak herhangi bir sebepten ötürü çalışma hayatına katılamayan ev hanımları, 25 yıl evlilik ve 50 yaş şartlarını taşımaları halinde bu yasayla borçlanarak emekli olabilecekler. Böylece ev hanımlarına da büyük bir sosyal güvence verilmiş olacak.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER