5G Nedir? 5G'ye Ne Zaman Geçilecek?

5G Nedir? 5G'ye Ne Zaman Geçilecek?
  • 31.01.2020

Yeni 5G Teknolojisi nedir? 5G Teknolojisine ne zaman geçececeğiz? 5G teknolojisi ne zaman çıkacak? Şuanda hali hazırda 4.5G kullanan Türkiye'de 5G için heyecan sürüyor!


Yeni 5G Teknolojisi nedir? 5G Teknolojisine ne zaman geçececeğiz? 5G teknolojisi ne zaman çıkacak? Şuanda hali hazırda 4.5G kullanan Türkiye'de 5G için heyecan sürüyor! 5g için çalışmalar sürüyor. Peki 5G'ye ne zaman geçilecek? Tüm detayları sizler için hazırladık...

Akıllı telefonların Türkiye’de satış patlaması yaptığı ilk yılları hatırlıyor musunuz? 3G Teknolojisinin ülkemizde devreye girdiği dönemde android cihazlar da yaygınlaşmaya başlamıştı. Dünya ile birlikte Türkiye’de değişime ayak uydurmuş ve teknolojik altyapı çalışmaları hızla tamamlanarak 4.5 G’ye geçilmişti. Sırada şimdi de 5G var. Peki 5G Nedir? 5G’ye ne zaman geçilecek? 5G Ne Zaman Gelecek? Bu soruların yanıtlarını araştırdık ve sizler için bulmaya çalıştık. Yazımızın devamında bu soruların tümünü cevaplandıracağız.

5G NEDİR? 5G NE ZAMAN GELECEK?

Mobil veri bağlantımızı bambaşka bir boyuta taşıyacak 5G ile çok daha yüksek hızlara ve çok daha kapsamlı erişim kapasitesine ulaşacağız. Bu da demek oluyorki Android telefon ve diğer akıllı cihazlarda çok daha hızlı intenet bağlantısı deneyimi yaşanacak. Ayrıca çok daha iyi ve sağlıklı bağlantı sağlanabilecek.

Türkiye'nin 5G'ye 2020 yılının sonlarına doğru geçmesi bekleniyor. 5G ile ilgili tüm altyapı çalışmaları hızla sürerken bazı gelişmeler de yaşanıyor. 5G teknolojisiyle çalışan istasyonlar dahil münferit kurulumlar da gün gün gerçekleşiyor. Kısa bir süre sonra tüm teknolojik altyapının 5G seviyesine ulaşması bekleniyor.

5G HIZI NE KADAR OLACAK?

Kullanıcıların em merak ettiği sorulardan biri de 4G ile 5G arasındaki hız farkı ne olacak? 5G ne kadar hızlı olacak? Şuanda hali hazırda piyasada bulunan android akıllı cep telefonları ve tabletler 4G döneminde sunulmuştu. Öte yandan 5G’nin sunulması için takvim 2020 yılını işaret ediyor. Yani 2020 yılına dek 5G destekli yeni akıllı telefonların/tabletlerin de piyasaya sunulması bekleniyor. Zira piyasada şuanda bulunan birçok akıllı cihazda 5G desteği bulunmuyor!

5G’nin hızına değinecek olursak, HD bir filmi çok kısa sürede hatta saniyeler içerisinde download edebileceğiz. Uzmanların yaptıkları tahminlere göre 5G mobil veri ağları ortalama hız olarak 10 GB/sn’ye ulaşılabilecek. Ayrıca kimisi 800 GB/sn. Aktarım hızına ulaşabilecek.

HANGİ TELEFONLAR 5G'Yİ DESTEKLİYOR?

Şuanda halihazırda piyasada bulunan akıllı telefon ve tabletlerin sürüm tarihi 4G dönemine denk geliyor, bu cihazlar 4G’yi destekler nitelikteydi. Ancak büyük ihtimalle 5G’yi desteklemeyecek. İşte bu yüzden 2020’ye dek yeni cihazları raflarda göreceğiz. Telefonunuz çok büyük ihtimal 5G’yi desteklemeyecektir. Ancak zaten 5G teknolojisi tamamiyle oturana dek 3G-4G halen kullanılmaya devam edeceğinden 5G’ye kısa sürede geçmeniz gerekmiyor.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER