Asgari Ücretli Çalıştırana Müjde! Asgari Ücrete Devlet Desteği Geliyor

Asgari Ücretli Çalıştırana Müjde! Asgari Ücrete Devlet Desteği Geliyor
  • 25.01.2020

Asgari ücretli bir çalışanın işverene maliyeti 3 bin 500 TL'yi aşıyor! Yeni gelecek Devlet Desteği ile işverenin üzerindeki bu maliyet yükü hafifletilecek.


Asgari ücretli bir çalışanın işverene maliyeti 3 bin 500 TL'yi aşıyor! Yeni gelecek Devlet Desteği ile işverenin üzerindeki bu maliyet yükü hafifletilecek. Asgari ücrete devlet desteği ile ilgili detaylar netlik kazanmaya başladı. Yeni destek ile asgari ücretlinin işverene maliyeti 3 bin 383 TL olacak. Asgari ücrete devlet katkısıyla ilgili detayları bu haberimizde sizler için hazırladık...

2020 yılı Asgari ücret tutarı, geçtiğimiz dönemde 2.324 TL net olarak açıklanmıştı. İşverenin asgari ücretli yükü ise 3 bin 500 TL seviyelerindeydi. Şimdi bir de Asgari ücretliye Devlet katkısı gündemde. Peki Asgari ücretliye devlet desteği nedir? İşverene Asgari ücretli çalışanlar için ödenecek olan devlet katkısı ne kadar? Bu soruların yanıtı merakla araştırılmaya başlandı.

Asgari ücrete %15'in üzerinde zamın ardından işveren cephesine de Asgari ücret devlet katkısı gündemde. Asgari ücretli çalıştıran işveren üzerindeki mâli yükün hafifletilmesini öngören Devlet, işyerinde asgari ücretle çalışan her işçi başına 75 TL destekte bulunacak. 2019 yılında da uygulanan bu katkı sistemi, bu yılda da uygulanmaya devam edilecek. Ancak geçtiğimiz yıl her gün için 5 TL olarak ödenen destek, 2020 yılında günlük 2.5 TL olarak sağlanacak.

KİMLER ASGARİ ÜCRETE DEVLET KATKISINDAN YARARLANABİLİR?

Devlet tarafından verilen asgari ücrete devlet katkısından özel sektör işverenleriyle kamu idareleri dışındaki kamu işverenleri faydalanabilecek. Destek ödemesi yapılacak işçiler ise SGK 4A'lı işçiler olacak. Asgari ücrete devlet katkısının miktarı ise, asgari ücret desteğine esas prim ödeme gün sayısının 2.5 TL ile çarpılması sonucu bulunacak. Takip eden ay veya aylardan doğan sigorta prim borçları ise bu destekten mahsup edilecek, kalan kısmı Hazine karşılayacak.

İŞVEREN ASGARİ ÜCRETE DEVLET KATKISI NASIL ALABİLİR?

Asgari ücrete devlet katkısından yararlanmak isteyen İşverenlerin SGK'ya ilgili belgelerini zamanında teslim etmeleri ve SGK prim borçlarını zamanında ödemiş olmaları gerekiyor. SGK borçlarını yapılandıran işverenler de asgari ücrete Devlet katkısından yararlanabiliyorlar. Bu katkıdan yararlanacak işverenlerin kayıtsız işçi çalıştırmamaları ve eksik maaş bildiriminde bulunmamaları da aranan diğer şartlardır. 

Asgari ücret katkısından faydalanmak için İşverenlerin bir başvuruda bulunması da gerekmiyor. SGK tarafından hesaplama otomatik olarak gerçekleştiriliyor.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER