Bekar erkek kiracıya ev vermiyorum diyen Emlakçı ve Ev Sahibine 1000 tl ceza

Bekar erkek kiracıya ev vermiyorum diyen Emlakçı ve Ev Sahibine 1000 tl ceza
  • 20.01.2020

Bekara ev yok diyen ev sahibi ve emlakçıya kötü haber! Bekarlar da kiracı olabilecek (!) Bekar olduğu gerekçesiyle erkeğe ev vermeyen emlakçı ve ev sahibine 1000'er TL para cezası kesildi!


Bekara ev yok diyen ev sahibi ve emlakçıya kötü haber! Bekarlar da kiracı olabilecek (!) Bekar olduğu gerekçesiyle erkeğe ev vermeyen emlakçı ve ev sahibine 1000'er TL para cezası kesildi! Bu gelişmeyle birlikte artık ev sahipleri ve emlakçılar bekarları eli boş gönderemeyecek! Detayları sizler için hazırladık...

Bekara ev yok sorunu çözülüyor! Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu, önüne gelen bir uyuşmazlıkta 1+1 daireyi bekar olduğu gerekçesiyle bir erkeğe kiralamayan ve 'Bekara ev yok!' diyen ev sahibi ile emlakçıyı ayrımcılık yasağına aykırılıktan 1000'er TL idari para cezasına çarptırdı! Bu kararla birlikte bekarlar da kiracı olabilecek (!) sonucu ortaya çıktı. 

Hürriyet Gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre; M.K isimli bir kişi kiracı olarak ev arıyordu. Bir emlakçıya giderek 1+1 daire için görüşmeler gerçekleştirdi. Ancak emlakçı ve ev sahibi arasındaki görüşmeden 'Bekara ev yok' kararı çıktı ve M.K evi kiralayamadı. Soluğu İHEK'da alan M.K, ev sahibi ve emlakçıyı şikayete etti. İHEK da ayrımcılık yapıldığını karara bağlayarak ev sahibi ve emlakçıyı suçlu buldu, 1000'er TL para cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. 

EMLAKÇIDAN SAVUNMA

Emlakçı İ.T, yaptığı açıklamada ev sahibi H.B.B ile görüştüklerinde kendisine daha önceden evinde oturan bekar erkek kiracılarının mülküne çok zarar verdiklerini ve kadın kiracı bulmasını talep ettiğini aktardı. H.B.B'ye göre kadınlar bekar erkeklere göre daha temiz ve titiz davranıyorlardı. Ancak İnsan Hakları Eşitlik Kurumu bu savunmaya karşın 1000'er TL idari para cezasına hükmetti.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER