Çin'deki Korkutan Virüs Altın Fiyatlarını Düşürdü

Çin'deki Korkutan Virüs Altın Fiyatlarını Düşürdü
  • 24.01.2020

Çin'de yayılan ve dünya çapında büyük paniğe neden olan virüs salgını altın fiyatlarında aşağıya yönlü bir harekete neden oldu. Peki Çin'de virüs salgını nedeniyle altın fiyatları ne kadar düştü?


Çin Corona virüsü ile mücale ediyor. 9 kişinin ölümüne sebep olan Corona virüsü altın piyasasını aşağıyı yönde etkiledi. Türkiye'de henüz herhangi bir bulgu yaşanmaması da ülkemiz adına şans. Çünkü virüsün başka ülkere de sıçradığı biliniyor.

Çin'deki Corona virüsü sebebiyle altın fiyatlarında aşağıya doğru bir düşüş yaşandı.  Salgının riski sebebiyle 0.41 aşağıya yönlü hareket gösterdi ve 1.552 dolara kadar geriledi. Piyasaları oldukça etkileyen bu virüs Çin'den sonra Japonya, Güney Kore, Tayland ve Avustralya'da da görüldü. 

Dünya çapındaki yatırımcılar bu virüsün yayılarak kötü sonuçlar doğurabileceğini düşündüğü için bazı yatırımlarını ertelediler. Özellikle 17 yıl önce SARS virüsünün yaptıkları halen hafızalarımızda yer alırken Corona virüsünün de bu çaplı bir etki yapıp yapmayacağı merak konusu. SARS Virüsü? 

Bundan 17 yıl önce yani 2003 yılında dünya çapında 800 kişinin ölümüne yol açan bir virüstü. Aslında belki  size 800 rakamı dünya çapında az gibi görülebilir ancak etkisi düşünüldüğünde oldukça etkili olmuştu. Birçok hava yolu şirketi, turizm sektörü, parakendi sektörü ciddi zararlar gördü. Bu da zincirleme olarak birçok sektörü ve kişiyi olumsuz etkiledi.

Asya Borsaları Düştü

Geçtiğimiz günlersa Corona virüsü sebebiyle Asya borsalarında çok ciddi bir düşüş yaşandı. Bu düşüş sadece Asya borsalarını değil tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ancak kısa sürede toparlanmaya başlayan Asya borsası, virüsün akibetine göre şekilleneceğe benziyor.

Corona Virüsü Sars Virüsüne Benziyor

Çin'de ortaya çıkan ve 9 kişinin ölümüne sebebiyet veren Corona virisü Sars virüsü ile yüzde 80 benziyor. 

İngilizler Önlem Alıyor

Birçok ülke ve yetkili Çin'in ölü sayısını gizlediğini, aslında bunun çok ciddi bir durum olduğunu ve ölü sayısının veya vaka sayısının tahmin edilenin ve açıklamanın çok üzerinde olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte İngiliz uzmanlar Çin seyahatlerinin kontrolden geçirilmesini ve havalimanının güvenlik altına alınmasını dile getirdiler.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER