Dolar ne kadar olacak?

Dolar ne kadar olacak?
  • 13.02.2020

Ülkemizde en çok sorulan soruların  başında , dolar ne kadar olacak? Sorusu geliyor. Bu sorunun cevaplanması, Türkiye’nin geleceğine yön verecek.


Ülkemizde en çok sorulan soruların  başında , dolar ne kadar olacak? Sorusu geliyor. Bu sorunun cevaplanması, Türkiye’nin geleceğine yön verecek.  Merkez Bankası’nın atacağı adımlardan çok, doların bu adımlara vereceği tepki önem arzediyor.  Merkez Bankası, piyasadaki doları baskılayarak yükselmesini önleyici adımlar atıyor. Bankalara, gönderilen emirlerle , dolar mevduatının azalmasını sağlanıyor. Ekonomiye, devlet baskısıyla müdahale ediliyor.

Dolara müdahale ne sonuçlar getirir?

Merkez Bankasının, dolara müdahalesinden sonra dolarda kısa vadede bir gevşeme meydana geldi. Bu gevşeme, kısa süreliydi.  Halk, piyasanın öngörülemez oluşu nedeniyle dolara hücum etti. İnsanlarımız, ekonominin kırılganlığını görerek dolar aldı. Bankalarda döviz mevduatı, tarihte hiç olmayan şekilde artış gösterdi. Dolarda, bu tepkiye yanıt vererek kritik eşik olan 6 tl’ye yükseldi. Uzun vadede, doların baskılanması daha kötü sonuçlara neden olabilir. Devalüasyonun   etkisiyle, dolar 9-10 tl seviyesine yükselebilir.

Faizlerin düşmesi  hangi  sonuçlara gebe?

Mevduat faizlerinin düşmesi, 7-8 aralığına girmesi ekonomiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Bankaya, Türk Lirası yatıran halkın, eksi faizle birlikte aylık  kaybı çok büyük olacaktır. Piyasada, tl’nin azalmasıyla birlikte, dolarizasyonun etkisiyle dolar mevduatının artmasıyla sonuçlanacaktır. Bankaların tüketici kredilerinde, faiz oranını indirmediğini görüyoruz. Kamu bankalarına, talimat vererek faizlerin düşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, özel bankalar , bu sürece uymayınca krediler yüksek şekilde verilmeye devam ediyor.

Konut kredilerinde durum ne?

Konut kredilerinde de durum hiçte iç açıcı değil. Kamu bankaları %0.99ila %1.10 oranında konut kredisi veriyor. Özel bankalar ise , bu oranlara uymuyor. Özel bankalara  baktığımızda, konut kredi faizleri oldukça yüksek, %1.50 ila %1.99 oranında değişiyor. Son olarak, şunu söyleyebiliriz. Ekonomiye sopa ile müdahalenin hiçbir getirisi yok. Dolar seviyesi de, konut kredi seviyesi de  müdahaleyle ayarlarlanamaz.  
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER