Kripto Para BİTCOİN Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto Para BİTCOİN Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • 24.02.2020

Son dönemlerin en gözde kripto para birimi Bitcoinin kısa bir geçmişine bakmak gerekirse 2018 ve 2019 yıllarında ayı piyasası olarak da adlandırılan bu dönemde ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak 2020 yılıyla birlikte yükseliş trendine girildiği görülüyor. 4 yılda bir gelen teknik belirti ile de birlikte


Son dönemlerin en gözde kripto para birimi Bitcoinin kısa bir geçmişine bakmak gerekirse 2018 ve 2019 yıllarında ayı piyasası olarak da adlandırılan bu dönemde ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak 2020 yılıyla birlikte yükseliş trendine girildiği görülüyor. 4 yılda bir gelen teknik belirti ile de birlikte bu yükselişi destekleyen Bitcoin, önümüzdeki günlerde fiyat konusunda çok daha pozitif olacağı söylenebilir.

Bununla birlikte Amerika ve Uzak Doğu’da ki talebin ciddi anlamda artması, alt yapıların daha da profesyonel bir hale gelmesi de bu artışa katkı veriyor. Eskiden daha kısıtlı bir piyasa ile insanlara ulaşırken, artık bunun da genişlemesiyle birlikte alımlar kolaylaştı. Yani şu anda bitcoin reklamı pozitif yönde ilerliyor. O eski şaşalı günlere çok kısa sürede ulaşması için hiçbir engel görünmüyor. Ayı piyasasından çıkan Bitcoin, bu yıl yatırımcılar için güzel kazançlar sağlayacağı konusuna kesin gözüyle bakılıyor.

Bitcoin’in Sistemi Kendine Özgü Bir Sistem

Büyük firmaların büyük hacimlerle yatırım yapmaları çok önemli. Çünkü bu yatırımlar genel anlamda bir profesyonelleşme sürecinin adımlarına işarettir. Bu yatırımların artmasının en önemli sebeplerinden kripto para birimi bitcoin’in işleyen kendine özgü bir sistemi olmasıdır. Bu sistemde bitcoin hiçbir piyasa etkenine bağlı değildir. Burada ki hiçbir hareket devlet veya banka üzerinden geçmiyor. Bu tarz bir sistem olduğu sürece insanlar bunu tercih etmeye devam edecektir.

Bitcoin Nasıl Üretilir

Bitcoin somut bir şey olmadığı gibi hiçbir merkezden de üretilmezler. Bittorent tarzında noktadan noktaya yapılan ödemeler, bir noktadan diğerine anında ulaşır ve kayıtlara alınır. Bu kayıtların hepsi bir blokta yer alır. Her bir blokta bir algoritma uygulanarak birden fazla sıfır ile başlayan ifade bulunması istenir ve bu işlemi başaran kullanıcıya 50 BTC ödül verilir. Tabi bu ödül şimdi 4 yıl sürecini tamamladığı için yarıya düştü ve 25 BTC oldu. Her dört yılda da bir yarı yarıya azalmaya devam edecek. Bu şekilde bitcoin’ler üretilmiş olur ve piyasaya sürülür. Kullanıcılara madenci denmesinin nedeni de budur. Yani parayı bu madenciler basıyor.

Buradaki bitcoin madenciliği, bildiğimiz gibi kazma işi değil, teknoloji çağıyla birlikte onunda görevi teknolojik işler ile değişti. Madencilik, hesaplama yeteneği çok yüksek olan ve çok zor matematiksel işlemleri gerçekleştirebilen sisteme denir. Öyle ki sadece sizi değil, bilgisayarınızın gücünü de kullanıyor. Onun işlem yeteneğinin ne kadar yüksek oluşuyla orantılı olarak bu algoritmik bilmece o kadar kolay çözülür.

Madencilerin Görevi

Tüm bitcoin alım satımları, transferleri Blockchain kayıtlarına işlenmesi için üyelerden onay istenir. Onaylanan kişinin cüzdanından bu tutar düşülerek karşı tarafa işlenir. Bitcoinler, iki farklı katman ile şifrelenen dijital cüzdanda tutulur. Herkes tutarınızı, bilginizi ve hatta ilk şifrenizi görebilir. Ama asla sizin kim olduğunuzu bilemez ve ikinci şifrenize ulaşamaz.
Madencilik sistemi ile de bu kayıtlar blok zincirlerine işlenir. Madenci bu işlemler sonunda bloğu tamamlarsa belirli bir miktar ödül kazanır. Bitcoin’de yapılan işlemler her geçen gün artmaktadır.

Sistemi Anlamak İçin Çok Çalışmak Gerekir

Kimseyi üzmek ya da motivasyonunu düşürmek istemem ama sistem çok karışık ve zorlu bir yapıdan oluşuyor. 2009 yılında Japon Satoshi Nakatomo adında birinin kurduğu bu esrarengiz sistem işlemlerden ve işlemlerin oluşturduğu bloklardan kurulu bir düzen. Bu sistemde yer alan ilk bloğa da Genesis block adı verilmiş. Yeni paranın sisteme dahil edilmesi tamamen bu madencilere bağlıdır. Evet, çok karışık ve hatta beyin yakan bir sistem. Bu çağ Kripto para birimi bitcoin ve türevlerinin çağıdır. İşte o yüzden bu çağa ayak uydurabilenler kalacak ve kazanacak, diğerleri eski gelişmemiş çağda sadece hayatlarını yaşamış olacaklar.
 
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER