Merkez bankası ihtiyat akçesi kararı nedir?

Merkez bankası ihtiyat akçesi kararı nedir?
  • 20.01.2020

Merkez Bankası 20 Ocak 2020 Pazartesi olağanüstü toplandı! Murat Uysal yönetiminde toplanan Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu'nda 2 madde görüşüldü.


Merkez Bankası 20 Ocak 2020 Pazartesi olağanüstü toplandı! Murat Uysal yönetiminde toplanan Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu'nda 2 madde görüşüldü. Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurulu'ndan ihtiyaç akçesi kararı çıktı! Merkez Bankası 2019 yılı kesinleşmemiş dönem kârının %90'ı ve ihtiyat akçesi avans olarak dağıtılacak! Peki bu karar ne anlama geliyor? Merkez Bankası ihtiyat akçesi nedir? Sizler için hazırladık...

Merkez Bankası 20 Ocak Pazartesi günü Başkan Murat Uysal başkanlığında Olağanüstü toplandı! Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantısından 'İhtiyat Akçesi' kararı çıktı. Buna göre 2019 yılı dönem karının %90'ı ve ihtiyat akçesi kâra katılarak avans olarak dağıtılacak! Merkez Bankası, Hazine'ye aktardığı meblağı bu yolla artıracak. Merkez Bankası'ndan Hazine'ye milyarlarca lira daha aktarılacak.

Bütçe Açığını Kapatacak

SÖZCÜ'nün haberine göre Merkez Bankası'ndan hazineye 2020 yılı içinde 50-55 milyar Lira aktarılması bekleniyor. Bu transfer ile bütçe açığının bir kısmı kapatılacak. 2019 yılında mali bütçe 123.7 milyar TL açık vermişti.

İhtiyat Akçesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kanun gereği (kanunen) belirli olağanüstü hallerde kullanılmak üzere ayırması gereken rezervlere ihtiyat akçesi denmektedir. Merkez Bankası, Savaş, Kıtlık vb. olağanüstü durumlarda kullanmak üzere ihtiyat akçesini ayırmak ve her yıl üzerine koyarak rezerv etmek zorundadır.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER