Oylar Zarfsız mı Kullanılacak? Seçimlerde Yeni Sistem mi Geliyor?

Oylar Zarfsız mı Kullanılacak? Seçimlerde Yeni Sistem mi Geliyor?
  • 25.01.2020

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bugün yaptığı açıklamalarla zarfsız yeni seçim sistemine geçilmesi çağrısında bulundu! Peki oy zarfı olmadan oy nasıl kullanılacak? Zarfsız seçim ne anlama geliyor?


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bugün yaptığı açıklamalarla zarfsız yeni seçim sistemine geçilmesi çağrısında bulundu! Peki oy zarfı olmadan oy nasıl kullanılacak? Zarfsız seçim ne anlama geliyor? YSK Başkanından flaş seçim çıkışı sonrası seçimde yeni sistem mi olacak? Erken seçim iddialarının üstüne YSK Başkanından biyometrik kimlikle zarfsız seçim açıklamaları gündem oldu! Detayları sizler için hazırladık...

YSK Başkanı Sadi Güven, Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulundu. 7 yıllık görev süresi 24 Ocak 2020 tarihinde dolacak olan Sadi Güven, gelecek seçimlere yönelik 'Biyometrik Kimlik' ve 'Oy Zarfsız seçim' açıklamarıyla gündem oldu! Yüksek Seçim Kurulu'nun başında 2 Cumhurbaşkanlığı, 3 milletvekilliği, 2 mahalli idareler ve 1 Referandum oylaması olmak üzere 8 seçim geçiren YSK Başkanı Sadi Güven, biyometrik kimliklerin hızla yaygınlaştırılmasını ve seçimlerde bundan böyle oy zarfı olmaksızın oy kullanılması gerektiğini aktardı. 

BAŞKAN SADİ GÜVEN: YSK BİYOMETRİK KİMLİĞE HAZIR

YSK Başkanı Sadi Güven, YSK'nın biyometrik kimliklerle ilgili çalışmaları tamamladığını ve seçimlerde biyometrik kimlik vasıtasıyla oy kullanması gerektiğini, bu yöndeki çalışmaların hızla tamamlanması gerektiğini belirtti. Yurt dışında da bu tarzda rahat bir kullanım olduğunu söyleyen Güven, YSK'nın iç ve dış siber saldırılara maruz kalmasına rağmen güçlü bir sisteminin bulunduğunu da ifade etti. 

SEÇİMLER ZARFSIZ OLSUN ÖNERİSİ

YSK Başkanı Sadi Güven, Dünyanın pek çok yerine zarflı seçimlerin kaldırıldığını hatırlatarak sandıkların dışarıdan gözükmeyecek şekilde düzenlenmesiyle zarfsız oy kullanma işlemlerinin yapılması gerektiğini aktardı. Zarf nedeniyle oy iptali gibi durumların da bu yolla önüne geçileceğini aktaran Sadi Güven, Dünyanın hiç bir yerinde zarflı seçimin kalmadığını da sözlerine ekledi.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER