Telefonlar Neden Yavaş Şarj Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?

Telefonlar Neden Yavaş Şarj Olur? Çözüm Yolları Nelerdir?
  • 06.02.2020

Milyonlarca akıllı telefon sahibi telefonların yavaş şarj olma nedenleri nedir? Sorusunun yanıtını arıyor. Akıllı telefonların iyiden iyiye hayatımızın yer alanına girdiği günümüzde, şarj sorunu büyük bir problem teşkil ediyor.


Milyonlarca akıllı telefon sahibi telefonların yavaş şarj olma nedenleri nedir? Sorusunun yanıtını arıyor. Akıllı telefonların iyiden iyiye hayatımızın yer alanına girdiği günümüzde, şarj sorunu büyük bir problem teşkil ediyor. Öyle ki telefon kullancıları, taşınabilir şarj aletlerini sürekli yanlarında gezdiriyor veya sabit bir yerde telefonların şarj olmasını bekliyor. Bu nedenle telefonların, günümüz koşullarına adapte olabilmesi için hızlı şarj ve uzun batarya ömrü teknolojileri devreye sokuluyor. Bu haberimizde telefonların yavaş şarj olma nedenleri ve nasıl daha hızlı şarj edilebilecekleri üzerinde duracağız.

Pek çok kişi telefonunun yavaş şarj olmasından ve acil bir ihtiyaçta telefonunu kullanamamaktan şikayetçidir. Peki telefonlar ilk güne nazaran neden daha yavaş şarj olmaktadır? Yavaş şarj sorunu kolayca çözülebilir mi? Tüm bu soruların yantıını bu haberimizde hazırladık.

Telefonların Yavaş Şarj Olma Nedenleri Nelerdir?

Bir anda dışarıya çıkmanız gerekti ancak şarjdaki telefonunuzun pili halen düşük seviyelerde mi? Telefonunuz yavaş şarj ediliyor olabilir. Telefonların yavaş şarj olma nedenleri birden çok sebebe dayalı olabilir. Bu nedenlerden ilki şarj adaptörünün, yani şarj aletinin kötü ve düşük kalitede olmasıdır. Eğer ki orjinal olmayan, aşınmış kablolu veya güç kaynağı olarak zayıf bir şarj adaptörü kullanıyorsanız telefonunuz yavş şarj olabilir. Bu, telefondan kaynaklanmayan bir sebeptir.

Öte yandan telefonunuzun şarj soketi sürekli şarj aletinin takıp çıkarılması nedeniyle zarar görmüş veya eskimiş olabilir. Bu nedenle de telefonunuz yavaş şarj oluyor olabilir. Hatta şarj soketinin arızalanması, yavaş şarj olma dışında telefonunuzun hiç şarj olmamasına da yol açabilir. Bu sorunu halledebilmek için bir el feneri yardımıyla telefon şarj soketinize bakarak, içerisinde pislik varsa onları üflemek suretiyle temizleyebilirsiniz. Tabî bu yolla sorun düzelmezse, bir teknik servisten destek almanız gerekecektir.
 
Telefonun yavaş şarj olmasının bir diğer nedeni de arka planda açık bıraktığınız uygulamalardır. Herhangi bir oyun, program vb. uygulama, siz tam olarak kapatmadığınız için arka planda çalışmaya devam edecektir. Arka planda çalışan bu uygulamalar, telefonunuz şarjda olsa bile pili tüketeceğinden ve pili kullanacağından yavaş şarj olmasına yol açacaktır. 

Eskiyen ve ömrünü dolduran bataryalar da telefonların yavaş şarj olma nedenleri arasındadır. Uzun süre kullanılan bataryalar ömürlerini doldurmakta ve hatta bazıları şişmektedir. Şişen bataryalar hemen geri dönüşüm kutularına atılmalı ve yeni bir batarya tedarik edilmelidir. Aksi takdirde hem telefonunuz yavaş şarj olabilir hem de batarya patlama sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER