Türk İş İnsanlarını En Çok Korkutan Araç Döviz Kurları ve Ani Hareket Eden Dolar Kuru

Türk İş İnsanlarını En Çok Korkutan Araç Döviz Kurları ve Ani Hareket Eden Dolar Kuru
  • 22.01.2020

Türkiye ve dünya geneline bakıldığında bazen bir pamuk ipliğine bağlı olaylar gelişiyor. Özellikle Türkiye jeopolitik konumu ile bu olayların tam ortasında. Bu gelişmeler dolar ve euro'yu hızlı yönlü hareket ettiriyor. Dolayısıyla iş insanları karar verirken bu gelişmeleri yakından takip ediyor.


Son günlerde dünya genelinde sıkıntılı olaylar devam ederken iş insanları bu konuda tedirgin adımlar atıyor. Yapılan araştırmalar 2020 yılında dünyanın pek çok ülkesinde ekonomik anlamda olumlu şeyler olmayacağını gösteriyor.

Başta Amerika ve Çin arasında meydana gelen ticari savaşlar sebebiyle dünya genelinde kur çalkalanmaları devam ediyor. Dünyanın pek çok büyük şirketi 2020 yılında ihtiyatlı pozisyona, durağan seviyeye geçtiler. Çok uluslu şirketler ise rekabet edemeyeceklerini düşündükleri bazı pazarlardan çıktılar. Henüz netlik kazanmaması sebebiyle ismini açıklayamayacağımız dünyaca ünlü bir yemek sipariş şirketi ülkemizden ayrılma kararını çok yakında açıklayacak.

PwC'nin Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları Açıklandı

Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi PwC dünya çapındaki CEO araştırmasını paylaştı. 83 farklı ülkeden 1600 CEO'ya göre durum şimdiye kadar olanlara göre çok daha ciddi. Türkiye'den de 100 önemli şirketin CEO pozisyonundaki iş insanları, global meslektaşları ile aynı görüşte. 

Türkiye'deki CEO'ların Önceliği Döviz Kuru Hatta Direkt Dolar Kuru (%70)

Türkiye'deki CEO'lar globaldeki meslektaşları ile aynı kaygıları taşıyor ancak globaldaki meslektaşlarına göre öncelikleri biraz farklı. Türk CEO'ların kaydı endişelerine bakıldığında %70 oranda Döviz Kuru yani Dolar'ın ani yukarı aşağıya iniş çıkışları yer alıyor. Bunun sebebi de hem ithalat hem de ihracatta Dolar kurunun çok önemli bir fiyat belirleyici oluşu. Avrupa pazarıyla çalışan birçok işadamı bile Euro ile işlem yapmalarına rağmen Dolar kurunu yakından takip ediyorlar.

Politika Belirsizliği (%55)

Türk CEO'ların dolar ve döviz kuru endişelerinden sonra bunu %55 ile politika belirsizliği takip ediyor. Aslına bakıldığında Türkiye uzun süredir benzer politik anlayışlarla yönetiliyor. Ancak iş adamlarımız bu konuda da oldukça kaygılı.

Jeopolitik Belirsizlikler (%45)

Diğer bir konu ise tüm dünyanın önemsediği Jeopolitik belirsizlikler. Yukarıda da yazının ilk paragraflarında belirttiğimiz gibi Amerika Çin arasındaki ticaret savaşları, Türkiye Rusya Amerika arasında Suriye'de yaşanan gerilimler, Akdeniz meselesi ve yakın zamanda ortaya çıkan Libya'ya asker gönderilme olayı Türk CEO'ları oldukça tedirgin ediyor.

Büyüme (%39)

Türkiye'nin büyüme konusunda çok çok hızlı adımlar atamıyor olması yine işadamlarımızı yatırım konusunda düşündüren konular arasında yer alıyor. Aslına bakarsanız Türkiye üzerine oynana tüm bu oyunlara rağmen yine de Türkiye güçlü bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösteriyor.  
  • PAYLAŞ

DİKKAT ÇEKEN HABERLER